Rodzaje narciarstwa

Narciarstwo dzieli się na wiele podgrup i rodzaji. Wymienić można:

– narciarstwo alpejskie
– narciarstwo klasyczne, które dzieli się na dwie podgrupy:
narciarstwo biegowe
skoki narciarskie
– narciarstwo szybkie
– narciarstwo dowolne
– freesking (znany stosunkowo niedługo)

 

Omawiając krótko każdy z rodzajów narciarstwo alpejskie, inaczej zjazdowe polega na zjeździe z przygotowanego stoku górskiego, bądź jeździe poza trasą. Jest to najbardziej popularna jazda, z jaką można się spotkać.
Następne w kolejności jest narciarstwo klasyczne, na które składają się biegi narciarskie oraz skoki narciarskie. Biegi są ostatnimi czasy bardzo popularne w Polsce dzięki naszej rodaczce Justynie Kowalczyk, która odnosi w tym sporcie ogromne sukcesy. Skoki narciarskie również są w Polsce dosyć znane, też za sprawą naszych skoczków. Najbardziej znanymi są Adam Małysz, który niedawno skończył karierę. Z aktualnie skaczących zawodników dosyć duże sukcesy osiąga Kamil Stoch.

Ostatnio dużym powodzeniem, szczególnie wśród młodszych narciarzy cieszy się freeskiing. Jest to styl ekstremalny, polegający na wykonywaniu różnego rodzaju ewolucji ? skoków, ześlizgów po railach czy boxach, skoki w halfpipe na snowparku.
Podobną odmianą jest styl dowolny, na który składa się jazda po muldach oraz skoki ze skoczni i wykonywanie tricków ? salt, obrotów, piruetów.

Narciarstwo szybkie jak sama nazwa wskazuje polega na jak najszybszej jeździe i osiąganiu rekordów prędkości w jeździe na wprost.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Alpy