Rodzaje nart

NARTY ? RODZAJE NART I RÓŻNE POWODY DLA KTÓRYCH JE WYBIERAMY

Narciarstwo to najpopularniejszy sport zimowy. Od lat możemy obserwować, jak grupa zapalonych narciarzy w Polsce regularnie się powiększa. Wraz z rosnącą popularnością tej dyscypliny, przygotowywane są kolejne stoki oraz trasy. Warto, więc poznać najważniejsze typy nart. Dzięki temu, w razie możliwości przypięcia nart, będziemy wiedzieli, które z nich wybrać.

Przede wszystkim, narty dzielimy na narty zjazdowe, skokowe oraz narty biegowe. Jak łatwo się domyślić, pierwsze z nich nadają się głównie do szusowania po stokach. Zjeżdża się na nich z pagórków i gór. Ten rodzaj można dzielić na poszczególne kategorie w zależności od tego, jaką mają formę i do jakiego typu jazdy są stworzone.

Najważniejsze spośród nart zjazdowych są narty carvingowe. Charakteryzują się one tym, że mają charakterystyczne wcięcia pod wiązaniami. Dzięki temu, łatwiej się na nich skręca jadąc po śniegu. Są idealne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem. Ponadto, są one chwalone przez ludzi doświadczonych. Bardzo dobrze sprawdzają się przy typowym karvingu, czyli szybkim pokonywaniu tras narciarskich.

Natomiast narty służące do biegania mają nieco inną formę. Są inaczej profilowane, dużo dłuższe, wąskie. Dzięki temu pozwalają na uzyskiwanie większych szybkości na terenach płaskich. Najrzadziej używane są narty skokowe, z których korzystają głównie profesjonaliści. Mają one kształt zapewniający lepszą nośność w powietrzu i łatwiejsze wybijanie się z progu skoczni.